Велотур: Два береги Збруча
Два береги Збруча
(Теребовля - Скалат - Сатанів - гора Богит - Гусятин - Сидорів - Скала Подільська - Сапогів - Кривче - Івано-Пусте - Чорнокозинці - Кудринці - печера Атлантида - Хотин - Жванець - Кам'янець-Подільський)
Маршрут проходить вздовж річки Збруч, яка понад півтора сторіччя розмежовувала не просто держави – ідеології. Тут, на стику імперій Габсбургів і Романових, «панської Польщі» і «Країни Рад» відбувалось багато визначальних в нашій історії подій.
Минулі епохи залишили тут багато замків-твердинь у Сатанові, Скалаті, Сидорові, Скалі-Подільській, Кривчому, Чорнокозинцях, Кудринцях, Хотині, Кам'янець-Подільському. Велика частина маршруту проходить по заповіднику "Подільські Товтри".
Неймовірна природа: річки, водоспади, скелі, печери, штольні, цілющі джерела і язичницькі городища-святилища.
День 0. В п'ятницю о 18.20 вирушаємо з Києва потягом № 627. В Теребовлю прибуваємо о 3.30 наступного дня.
День 1
Зранку прибуваємо в Тереболю, катаємось містом, їдемо в Скалат, де зберігся красивий замок 1630 року.
Їдемо в сторону Сатанова.
Ночівля - на березі Збруча
Відстань - 65 кілометрів.
День 2
Зранку дивимось замок в Сатанові, через заповідник Медобори виїжджаємо на гору Богит. На цій горі проводились язичницькі обряди, серед лісу стоїть камінь-дольмен, капище.
Вздовж Збруча їдемо далі на південь.
Ночівля - в лісі, біля струмка, неподалік від Сидорівського замку
Відстань - 50 кілометрів.
День 3
Зранку дивимось замок і костел в Сидорові, діючий водяний млин в Шидлівцях.
Відвідаємо замок в Скалі-Подільській
Ночівля - на березі Збруча
Відстань - 45 кілометрів.
День 4
Через Борщів їдемо в Кривче. Тут зберігся старовинний замок, поряд -печера Кришталева. Ідемо на 2-кілометрову підземку екскурсію
Ночівля - в лісі, на березі річки Циганська
Відстань - 35 кілометрів.
День 5
Через Іване-Пусте, їдемо до Чорнокозинського замку, що стоїть на кручі над Збручем. Насупний - Кудринський замок має таку-ж саму локацію. На мальовничій горі біля фортеці влащтовуємо табір.
Відстань - 40 кілометрів.
День 6
З Кудринців їдемо через Окопи в Хотин. В Окопах можна оглянути цікаву фортецю і церкву, в Хотині - один з найкрасивіших замків України.
Далі, через Жванець їдемо в Камянець-Подільський.
О 20.14 сідаємо на потяг№140, в Києві о 5.30 ранку наступногодня
Відстань - 65 кілометрів.
Вартість туру: 1750 гривень
* прокат велосипеда - плюс 200 грн до ціни
* прокат спорядження - плюс 50 грн від ціни
У вартість туру входить:
• квитки на потяг Київ-Теребовляі Камянець-Полільський -Київ (плацкарт)
• доставка велосипедів на вокзал і з вокзалу в Києві
• послуги інструктора
• харчування згідно програми
• екскурсії в печери
• вхідні квитки в замки і музеї
• групова медична аптечка
• групова велосипедна аптечка
• страховка на весь час подорожі
У вартість туру не входять:
• прокат спорядження
• прокат велосипеда
Замок у Скалаті побудовано у 1630 р. польским мечником Кшиштофом Віхровським у формі неправильного чотирикутника. На той час замок охороняв під‘їзди до міста, а зараз знаходиться в самому центрі населеного пункту. З півночі та південного сходу оплот міста оточував рів глибиною до 2 метрів, заповнений річковою водою. З двох інших боків доступ до фортеці перекривали болота.
Найдовшою була північна сторона форпосту (92 м), південна і західна мали по 72 метри, найкоротша східна стіна була 63 метри завдовжки. На рогах стояли (і поки ще стоять) п'ятикутні в плані вежі.
Замок постраждав у 1648 та 1651 роках від Хмельниччини: озброєні загони бідноти захопили і зруйнували фортецю.
Під час воєн з турками (1672р.) фортеця була сильно зруйнована та втратила свої оборонні функції
Замок, розташований у містечку Сатанів, на високому березі річки Збруч, збудували литовські феодали Ондровонжі для захисту міста від турецько-татарських набігів. Замок в плані п‘ятикутний, не зовсім правильної форми. До наших часів збереглися лише три башти. З них відкривається неповторний краєвид на долину Збруча та Подільські Товтри...
Побудований у XV ст. на місці більш ранніх укріплень XIV ст. Наприкінці XVI ст. був розширений, за планом він п'ятикутний, не зовсім правильної форми: три боки завдовжки більше-менше по 105 метр., четвертий бік 85 м. і п'ятий південний 65 м. Вся площа замку займає приблизно 1,5 гект. На всіх рогах п'ятикутника були башти, а між баштами, як звичайно були мури.
Руїни замку знаходяться на вузькому скелястому виступі, схили якого стрімко спадають до заплави річки Збруч. Форма мису визначила видовжену нерегулярну конфігурацію укріплення, що складалося протягом ХІV-ХVІІ ст. Заснував його на місці давньоруського городища, зруйнованого татарами, литовський князь Корятович у середині XIV ст. Неодноразові руйнування укріплення татарами та волохами, збройна боротьба між польськими й козацькими військами, спонукали до постійної розбудови й зміцнення замку.
_____________ Оборонный замок тут побудований у 1639 р. тодішніми власниками Концькими у формі прямокутника з 4-ма баштами по кутах, з арсеналом та в‘їздною брамою. Не дивлячись на досконало вибране місце (замок розташовано на високім пагорбі, над рікою) фортецю неодноразово брали татари і турки. Відомо, що в липні 1648 р. козацькі війська вигнали з замку польський гарнізон.
У 1672 р. турецький султан Магомет ІV, повертаючись з Бучачу після підписання договору з Польщею, захопив замок і перебував тут певний час зі своїм військом. 1675 року Ян ІІ Собеський наказав обложити твердиню. Під час облоги оборонні споруди зазнали значних пошкоджень. В тому ж році в зруйнованій фортеці засів польський зрадник Кричинський з загоном липків (татар). Пізніше, в 1687 р., вже татарські загони взяли в облогу поляків.
Кривчанський замок був важливим стратегічним пунктом у воєнних діях Польщі проти Туреччини.
У 18 ст., коли життя стало спокійнішим, відпала загроза нападу татар і турків, замок відреставрували. До середини ХІХ ст. він служив за житло і був власністю Гойовських (за іншими даними Голейовських). Масової руйнації фортеця зазнала у ІІ пол. ХІХ ст., коли вона перейшла у руки Л. Зейдмана. Камінь з північної, західної, східної стін і з 2-ох веж розібрали для будівництва винокурні і житлових будинків.
Кришталева — печера в селі Кривче Борщівського району Тернопільської області. Геологічна пам'ятка природи загальнодержавного значення.
Досліджена довжина — 23 км. Середня ширина ходів — 2,0 м, середня висота — 2,7 м. Відома з 1721 року. Вона практично суха і є легкою для проходження. Тут спостерігається впродовж року стала температура (+10,6 °C).
Особливістю печери є те, що в ній підвищена іонізація повітря і води, абсолютна відсутність патогенних організмів, а недавно виявлено мінеральний болотний мул і воду. Усе це робить «Кришталеву» найперспективнішим об'єктом для лікувальних та рекреаційних цілей. Екскурсійний маршрут печери має електричне освітлення і досить зручний. Для його проходження не потрібно спеціального спорядження та одягу. Але деякі позамаршрутні ділянки печери закриті для туристів з метою запобігання порушенню мікроклімату печери та негативному впливові на ріст і збереження кристалів.
Перед гостями печери — два з половиною кілометри екскурсійної траси, півтори години шляху у світі казки. Перші 480 м вхідного коридору спочатку насторожують кожного відвідувача. Під ногами кольоровими плямами жевріють тьмяні відблиски світильників. Склепіння та стінки вилискують крупнокристалічним темно-коричневим гіпсом, гладенько відшліфованим стародавніми водами. Ліворуч і праворуч зачаївся морок, ховаючи напівзасипані отвори бічних відгалужень.
[blockquote]
_________
Богит - гора на кордоні Тернопільської та Хмельницької областей України, 417м. над рівнем моря, з ІХ по ХVIIст. була центром Слов'янського культового комплексу в Медоборах. Вперше Богит дослідив археолог А. Кіркор в кінці 19 століття. А ось те, що Богит насправді був одним із центрів, причому потужних, Слов'янської Віри після запровадження християнства в Києві, було доведено експедицією 1984 року під керівництвом І. Русанової та Б. Тимощука (співробітники Інституту археології АН СРСР) і М.Ягодинської (співробітниці Тернопільського краєзнавчого музею).
Недалеко від Богит, в річці Збруч, 1848 року знайшли так званого Збручанського Свентовита. У перших закладених тут шурфах була виявлена кераміка скіфів - святилище на горі Богит існувало зі скіфських часів (6-7 ст. до н.е.).
_________
_________
[blockquote]
_________
Жванець
Хотин
Кудринці
_________
Чорнокозинці