Шапки - маски - балаклави

автор: projdusvit


В дитинстві мені було незрозуміло, чому коли холодно, на ноги вдівають теплі чоботи, штани, на тулуб – шуби чи куртки, на руки – рукавиці, на шию-шарф, на голову шапку. А обличчя мерзне і червоніє на морозі. А у вас ніколи не виникало бажання взимку на ніс надіти «наносник» а на щоки – «нащочники»? В горах взимку при сильному вітрі таке бажання з’являється моментально.

Зима – період особливої активності серед любителів нових вражень, подорожей і пригод. Для того, щоб зробити таку зимову активність ще й комфортною і безпечною, існує різного роду зимове спорядження і аксесуари. Далі буде іти мова про так звані «балаклави» або шапки-маски. Мабуть почувши таке словосполучення уява малює епізод з якогось бойовика, де бійці спецпідрозділу штурмують щось, всі в чорних масках , з обличчя видно лише очі. Це і є один з видів балаклав. Відмінністю є лише те, що маски спецназу захищають обличчя від стороннього погляду, а балаклава захищає голову, обличчя, шию від вітру, морозу, ультрафіолету.
Назва “балаклава” має цікаве походження. Вона має англійське походження: (balaclava - англ.) – вовняна шапка-маска , що закриває обличчя і використовується як терористами, так і тими, хто їх ловить, названа на честь м. Балаклави Під час Кримської війни 1853-1856 років були дуже суворі, як на Крим зими. Для англійських військ, що дислокувались в Балаклаві, в Англії розробили спеціальні захисні шоломи. От їх і назвали балаклавами.
Конструктивні особливості
Залежно від умов, в яких передбачається використання масок, вони бувають декількох типів. Найпоширеніші – ті, що мають один досить великий овальний виріз, що залишає ніс і рот незахищеними. Такий тип добре підходить для зимових походів на малих висотах і в зоні лісу. Їх перевагою є те, що захищаючи більшу частину голови від холоду і вітру, вони не заважають диханню і не зменшують огляд. Так само це хороший варіант для катання на лижах, борді.
Другий за популярністю тип: балаклави, що закривають все обличчя, маючи лище виріз для очей. Зазвичай вони мають дірочки в районі носу для дихання. Цей варіант добре підійде для високогірних сходжень і походів, для перебування взимку(з середини осені і до середини весни в Карпатських горах також зима) у високогір’ї. Більша закритість такої маски дозволяє з одного боку, зменшити ризик обмороження носа, з іншого є не дуже зручною через ускладнення дихання. Особливо це відчувається на висотах, де повітря розріджене(для Українських Карпат не дуже актуально, це критично у Високих горах), дихати і так важко, а тут ще й маска заважає. Тому система доступу кисню повинна бути добре продуманою, якщо отвори для повітря замалі – їх часто власноруч розширюють, прорізаючи більші отвори.
Третій тип, це маски, що складаються із частин, які можна комбінувати, залежно від умов. Так, наприклад маска Баск THOR V2. Вона має зйомну частину, що закриває рот і ніс, тому за сприятливої погоди її можна не використовувати, за сильного вітру і морозу вона легко пристібається на липучках.
Четвертий тип – це досить широкі маски з товстого флісу чи полару, що за бажанням трансформуються у шарф. Це хороший варіант для тривалих зимових походів, адже облягаюча балаклава при тривалому використанні «втомлює» голову, можливість змінювати отвір для обличчя забезпечується мотузкою, що протягнута в масці по контуру обличчя. Це робить таку маску більш універсальною Одним з підвидів цього типу шапок-масок є багатофункціональні вироби фірми Бафф(Buff). Комбінація різних матеріалів і особливий покрій дозволяють використовувати один «бафф» і як шарф, і як бандану і як маску.
Переважна більшість масок можуть застосовуватись із альпініськими, лижними, велосипедними шоломами. Проте існують і спеціальні маски-підшоломники, де верхня частина (під шолом) шиється з легкої тонкої тканини, а нижня частина, що захищає обличчя – з непродувайки зі вставками стрейчових матеріалів.

Технології матеріалів

Найпростішим матеріалом, з якого роблять маски може бути звичайних х/б трикотаж або вовна. Натуральні матеріали приємніші до тіла, не електризуються. Але вироби з них слабо захищають від вітру , а отже не бажане їх використання в складних зимових сходженнях. Особливо виробів з бавовни, адже при намоканні вона втрачає всі свої теплоізоляційні властивості і сохне досить довго. Вовна за таких умов має переваги, але від сильного вітру все одно не захистить.
Далі ідуть маски з флісу. Це синтетичний матеріал, що має хороші теплоізоляційні характеристики, швидко сохне, більш-менш нормально «дихає», але, разом з тим, погано захищає від вітру і при намоканні не утримує тепло.
Полартек (Polartec) – матеріал схожий на фліс, але завдяки тому, що ворсинки є порожніми всередині, він краще гріє, навіть коли намокає і гірше продувається. Є кілька підвидів полартреку (Polartec 100, Polartec 200, Polartec 300 ), залежно від товщини. Чим товщий - тим тепліший. Далі ідуть високотехнологічні матеріали типу віндстопер (Windstopper) чи віндблоку (Windblock). Тут застосовується мембранна технологія, що перешкоджає продуванню матеріалу і промоканню(певний час), разом з тим, не перешкоджає виведенню вологи з організму. Мембрана наноситься на спеціальний фліс, що виконує теплоізоляційну функцію. Але є і недолік: при інтенсивному русі вся волога не встигає відводитись через мембрану, тому така маска може стати вологою зсередини. Рекомендується використання масок з віндстоперу для зимових поїздок на велосипеді, катанні на лижах, сноубордах, перебування у високогір’ї.
Часто частину, що закриває ніс і рот роблять з неопрену (тканина, що застосовується при пошитті водолазних костюмів). Це дозволяє уникнути її зволоження від того пару, що ми видихаємо.
Для літніх сходжень на вершини, вкриті льодовиками, використовують шапки з більш легких матеріалів, як кулмакс (Coolmax), термолайт (Thermolite), ін.. Тут основне призначення маски – захист обличя від ультрафіолету.(Варто нагадати, що ультрафіолетове випромінювання в високогір’ї набагато інтенсивніше, ніж внизу. На висоті 2000-3000 м над рівнем моря навіть за кілька годин перебування на сонці незахищена шкіра може дуже сильно обгоріти. Походивши день-два без сонцезахисних окулярів можна на певний час осліпнути(куряча сліпота)Якщо ж схил засніжений, ефект підсилюється відбитими променями. Тому неодмінним атрибутом зимових і високогірних походів, катання на лижах, ін. мають бути сонцезахисні окуляри з ступенем захисту не менше 100% , сонцезахисний крем, розрахований на підвищений рівень ультрафіолетового випромінювання і одяг, що максимально закриває шкіру, в тому числі і обличчя )
Специфіка виробу залежно від сфери застосування.
Більшість масок є універсальними, тобто хоч в гори з нею йди, хоч на лижах катайся. Якщо ви хочете придбати одну балаклаву, яка добре служитиме, чим би ви не займались взимку – оптимальний вибір це маска з полару чи віндстоперу зі зйомною частиною, що захищає ніс і обличчя. При не екстремальному використанні – звичайну балаклаву з одним вирізом для очей і рота.(бажано щоб нижня частина була еластичною, дозволяючи, за потреби, натягувати маску на ніс) Проте, якщо ви знаєте, що припустімо будете їздити взимку на велосипеді чи мотоциклі – краще обрати варіант з неоперену, адже потрібен підвищений захист від вітру. Також слід враховувати, що в такому разі на маску зверху буде вдіватись шолом, тому часто верх роблять із спеціальних легких матеріалів.

Виробники і ціни
Останнім часом асортимент масок-балаклав сильно зріс. Є чимало різних моделей як закордонного, так і вітчизняного виробництва. Загалом, ціни коливаються від 20 грн(флісові балаклави простої конструкції) до 300 грн(виготовлені з використанням високотехнологічних матеріалів і мають більш цікаву будову, часто можливість видозмінювати форму, залежно від потреби). Хоч виробників і багато, матеріали, переважно, всі застосовують однакові. В українських туристичних магазинах представлені вироби таких фірм, як Commandor, Viking, Bask, Бізон, Lafuma, Griffone, Kellis, Экспедиция, Marmot, Millet, Kama.
Крім усіх цих порад варто пам’ятати – користуватись тою маскою вам, тому дуже важливими є ваші особисті відчуття. Переміряйте в магазині все що є, поки не знайдете ту, в якій вам зручно.

Якщо ви опинились в ситуації що ви вже в горах, маски немає, а потреба в ній гостро відчувається, є кілька порад, як виготовити її аналог в походних умовах.
Коли дме сильний вітер, можна обмотати обличчя шарфом так, щоб було видно лише очі.
Верх голови захищатиме шапка і капюшон.
Якщо ви взимку в сонячну погоду опинились у високогір’ї і не маєте з собою якісного сонцезахисного крему чи спеціальної маски, можна зробити останню із звичайної футболки. Горло футболки зшиваєм посередині (голка і нитка повинні бути вашими супутниками в походах, порвався наплічник чи тент намету – ви завжди зможете його полагодити). Замість одного отвору для горла тепер маємо два для очей. Вдягаємо тепер футболку на голову, так, щоб місце зшиву розташовувалось в районі носу, а два отвори навпроти очей. Сонцезахисні окуляри дозволять утримувати маску від сповзання. Можна ще, якщо не шкода футболку, вирізати отвори для простішого доступу кисню.

Бажаємо, щоб взимку на вашому обличчі була посмішка і лише здоровий рум’янець.


Надруковано в журналі "Карпати. Туризм. Відпочинок"