лікнег про термобілизну

автор: a_ja_ne_ty

Так вже повелося, що переважна більшість людей любить комфорт. І навіть коли хтось свідомо вирушає в умови, які сприятлими для життєдіяльності назвати важко (пронизливий вітер, сильний мороз, висока вологість тощо), він все одно в глибині душі сподівається на тепло і затишок. Далеко не найменша роль в забезпечені хорошої терморегуляції відводиться нашому одягу. То як же вдітися, щоб було «сухо і комфортно»?

«Пар костей не ломит?»
Є такі люди, які найбільшим ворогом своєму здоров’ю вважають холод і вдягаючись вони натягають на себе чим побільше. І звичайно, якщо вам доведеться досить довго стояти без руху на вулиці, такий підхід себе може виправдати. Але як же не приємно буває, коли одяг був теплий, а ви все одно після прогулянки захворіли! І причиною того стало… перегрівання.
Як відомо організм людини надмірне тепло виводить з тіла з потом. Але якщо цей піт залишається біля вас довше певного часу (наприклад в мокрій білизні, яка торкається тіла), то він може зіграти погану службу і переохолодити людину. У результаті неприємний запах і дискомфорт може виявитися просто дрібничкою на фоні застуди.
Як же бути у випадку, коли ви напевно знаєте що активність протягом дня буде різною і вам доведеться і попотіти, і половити дрижаків чогось чекаючи? Вдягатися як капуста, у якої «семь одежек и все без застежек» і по мірі необхідності знімати, або вдівати назад один з тих шарів? Це не завжди зручно. Краще вдягатися з розумом, враховуючи властивості тканин. В такому випадку вам замість семи речей вистачить три-чотири. Одна з них буде захищати від вітру, інша зберігати тепло, а найближча до тіла відводити вологу або, якщо все ж активності передбачається менше і мерзнути доведеться довше, то підібрати таку, яка і вологу забере, і гріти після того буде. Тобто, окрім всього іншого, необхідно подбати і про «правильну» білизну.

Про тканини
Отже, основне завдання білизни вбирати вологу і зберігати тепло. Саме через це традиційно віддавали перевагу натуральній бавовні. Вона гарно вбирає піт. Але лише до певної межі – доки не стане мокрою. Коли бавовна змокає людина починає мерзнути, бо біля тіла залишається забагато вологи, яка охолоджується. Краще з цією проблемою справлялася шерсть – її плетіння забезпечує більший шар повітря біля тіла. Це повітря нагрівається людським теплом і ми не мерзнемо. Але шерсть теж змокає. І хоча в ній тепліше ніж в бавовні, і вона краще гріє навіть коли мокра, все одно ми можемо переохолодиться якщо перестанемо рухатися, бо і одна і інша тканина сохнуть довго. Окрім того мокра шерсть стає важкою (та й до того ж вона колеться, а я особисто краще змерзну, ніж бути весь час чухатися).
Наступним кроком стало використання для натільної білизни поліпропілену. Це штучна гідрофобна тканина і її плетіння має багато пор, отже вона гарно відводить вологу від тіла при цьому не затримуючи її в собі. Але недолік поліпропілену в тому, що він зберігає в собі запахи людського тіла і швидко скочується, утворюючи комочки біля тіла. Тому його замінив стійкіший поліестер. Але що одна, що інша тканини не забезпечували людині того комфорту, який давала м’якша (завдяки будові свого волокна, котре складається з мікроволокон) бавовна, яка до того ж краще облягає тіло.
Тож почалися пошуки гідрофобного і в той же час комфортного матеріалу. Спробували зробити поліестр з мікроволокн, подібних до бавовняних. Це зробило його більш естетичним і приємним на доторк. До того ж ці мікро волокна можна «розчесати», щоб один бік став ворсистішим і носити цим боком до тіла. Прикладом такого матеріалу є Polartec(r) PowerDry(r). Він сохне вдвічі швидше ніж бавовна! Замінником цього матеріалу є розробка фірми Invista (DuPont). Вони винайшли волокно особливої конструкції. Це чотирижильне волокно Coolmax(r), яке має площу поверхності на 20% більшу ніж волокно з круглим перерізом, вбирає в себе вологу значно швидше і тут же виводить її на поверхню.
Але подібних тканин дуже багато. Найвідоміші з них: QuickDry, Thermolite Base, Polypropylene, Viloft. Всі вони мають спільний принцип дії: між тілом і білизною створюється шар повітря, який нагрівається і відповідно розширюється, створюючи зону підвищеного, порівняного до зовнішнього, тиску. Отже тепліше повітря прямує назовні і забирає з собою молекули поту. А оскільки матеріал гідрофобний, то ця волога не залишається в ньому, як в бавовні, а виводить назовні.
Для екстремально низьких температур розробили спеціальні двошарові тканини: внутрішній шар робиться з синтетики, яка відводить вологу, а зовнішній – з тепло ізолюючої та/або волого вбираючи тканини, якою може бути і бавовна, і шерсть, і синтетика і їхні суміші
Окрім того розробники подбали про те, щоб зробити матеріал еластичнішим, щоб він краще прилягав до тіла і відповідно краще справлявся з функцією волого відведення. Для цього додаються волокна Spandex(r), эластан, Lycra(r). Для запобігання затяжок та скочування використовують цупкіший нейлон. Якісна білизна має спеціальну антибактеріальну обробку, для зменшення неприємного запаху при тривалому "вживанні". Але навіть найкраща "пропитка" вимивається вже через 3-5 прання.
.

Як вибрати термобілизну
Як ви вже зрозуміли, білизна може дуже відрізнятися за своїми функціональними властивостями, що залежать від матеріалу, з якого вона виготовлена. І, обираючи цей базовий шар одягу необхідно перш за все визначитися в яких умовах він буде експлуатуватися.
Для щоденного вжитку найважливішим буде комфортність і теплозберігаючі властивості. Тобто ви можете обирати фактично будь-яку білизну – бавовняну, з додаванням шерсті, синтетичну, головне – правильно визначити товщину тканини: на літо – тоншу, на холодні пори року – товщу.
Для використання влітку оптимальною є термобілизна з таких матеріалів, як DryClime, Coolmax. Ці матеріали дуже добре відводять вологу, але зовсім не гріють, що актуально в теплу пору року.
Якщо ви збираєтеся кататися на лижах, сноуборді, або рибалити взимку, то для вас важливо, щоб під час навантажень (власне катання, добирання з льодорубом до ополонки) білизна відводила вологу, але потім, стоячи в черзі на підйомник, або сидячи нерухомо в очікуванні, вам захочеться сухості і тепла. Тобто білизна повинна не лише швидко відводити вологу, але і гріти. Тож правильним буде обрати синтетику з додаванням бавовни або шерсті. В ній вам буде комфортно аж доки натуральні волокна не наберуться водою, тобто від 3 до 8 годин. Але навряд чи ви будете кататися довше, а вдома можна й перевдягнутися. В такому випадку, коли теплоізоляція є більш важливою, нід вологовідведення, доцільно використовувати вироби з таких матеріалів, як MicroFleece, Power Stretch.
Якщо ж ви турист, альпініст, каякер, яхтсмен, то ваш вибір обмежений самою синтетикою – перш за все вона має швидко висохнути, щоб вберегти вас від переохолодження після крутого підйому чи в умовах підвищеної вологості. А брати з собою декілька наборів термобілизни, щоб перевдягатися, ви переважно не маєте можливості, оскільки дуже важлива вага наплічника. Для випадків, коли доводиться багато і напружено рухатись, можна обрати термобілизну з матеріалу PowerDry
Якщо ж потрібно, щоб білизна і добре гріла, і вологу відводила – треба обирати термобілизну з Thermolite, Outlast. Ці матеріали є дуже універсальними, тож білизна, виготовлена з них є найбільш функціональною.
Окрім того необхідно звернути увагу на якість пошиття, крій та розмір. Перш за все термобілизна повинна щільно прилягати до тіла, щоб відводити вологу, але не повинна обмежувати вас в рухах. Її крій має забезпечувати вам закриту спину, не тягнути, але й ніде не провисати. Всі шви мають бути зовнішні, пласкі і м’які – аби не натирали. Всі ярлики також мають бути зовні.
Зараз в світі дуже багато фірм виготовляють функціональну білизну: Craft, VauDe, Lowe Alpine, Zajo, Milo, Marmot, Grifone, Vaude, Rossignol, Hannah, Commandor та багато інших. Якість білизни цих виробників дуже висока, пропонуються варіанти на різні умови використання і за властивістю виробники мало відрізняються. Чого не можна сказати про ціну, яка залежить від маркетингової політики і розкрученості бренду, наприклад комплект рубашка+штані Craft коштують близько 400 грн за комплект, а Grifone близько 100 уо за один виріб. Але далеко не всю цю білизну можна придбати в Україні. У нас найдоступніша білизна Commandor або Rock Front (комплект коштує до 250 грн., але її необхідно міряти, щоб підібрати по фігурі). Трохи дороща – Zajo, Milo, Hannah (ціна 300-400 грн за комплект, легше підбираються розміри, можливо трохи краща тканина і крій).

Як доглядати за термобілизною

Білизну можна прати в теплій воді не теплішій за 40 гр. С, з миючими засобами, які не містять хлору (краще – з засобами для делікатного прання, або для дитячих речей – вони краще виполіскуються), в пральній машинці при делікатному режимі. Після прання необхідно ретельно виполоскати, щоб не залишилося миючих засобів між волокнами тканини. Виполіскуючи необхідно додавати антистатик. Віджимати білизну не можна – треба дати воді стекти і краще в горизонтальному положенні. Сушити можна виключно на повітрі, ні в якому разі не використовуючи тепло батарей, вогню чи машинну сушку. Не можна білизну обробляти хімічними засобами та розчинниками. Інакше матеріал незворотньо втрачає свої властивості.

Сухості вам, тепла та комфорту!


Надруковано в журналі "Карпати.туризм.Відпочинок"